حکایت تکراری شهرداری و شورای شهر

حکایت تکراری شهرداری و شورای شهر


رییس شورای اسلامی شهر بوکان گفت: شهردار این شهر به دلایل شخصی استعفای خود را تسلیم این شورا کرده است.
شهردار بوکان استعفاء کرد

'کمال کریمی'، روزسه شنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پس از تایید استعفای رسول معروفی، 'رشید میرحسامی'، شهردار شهر سیمینه بوکان، به عنوان شهردار جدید بوکان معرفی می شود که مصوبه وی نیز به امضای هفت نفر از اعضای شورای شهر رسیده است.
معروفی، به مدت دو سال شهردار بوکان بود.
رشید میر حسامی پیشتر نیز به مدت دو سال سمت شهرداری بوکان را عهده دار بوده است.
شهر بوکان، با 156هزار نفر جمعیت در جنوب استان آذربایجان غربی قرار دارد.


متن استعفا

اما قبل از آن
رسول معروفی متن استعفای خود را تقدیم شورای شهر کرده بود که متن استعفای آن هم به شرح زیر است.

اعضای گرامی شورای اسلامی شهر بوکان
با عرض سلام و آرزوی توفیق:
احتراماً پیرو مذاکرات انجام شده و با عنایت به احساس مسئولیت در قبال نظام و دولت و ملت و شهروندان عزیزتر از جان و در راستای جلوگیری از رکود در فعالیت‌های عمرانی و خدماتی شهرداری که به حق بهترین و وسیعترین نهاد خدمت صادقانه به ولی نعمتان می باشد و به منظور پایان دادن به اختلاف نظرهای موجود در کمال تواضع و ضمن ابراز کمال تشکر و امتنان و قدردانی و سپاس بی پایان به محضر تمامی مسئولین و مقامات شهرستانی و استانی و تک تک اعضای شورای اسلامی شهر و آرزوی طول عمر با برکت برای تمامی عزیزانی که به هر نحو ممکن در طول تصدی پست خطیر و گران بار شهرداری خصوصاً تک تک همکاران زیر مجموعه شهرداری با سربلندی و کارنامه مشخص و معین که حاکی از خدمات صادقانه و عمل به تعهدات وجدانی و اخلاقی و شرعی در قبال دولت و مردم بوده استعفای خود را تقدیم کرده و امید است تمامی خادمین دلسوز و واقعی در راه اعتلای اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی و خون گرانقدر شهداء انقلاب موفق و موید و منصور باشند.
(منبع: بۆ بۆکان
)
چند سوال بی‌جواب

حال هم در خبری که روی خروجی ایرنا قرار گرفت و هم متن استعفای آقای رسول معروفی نکاتی مستتر است که در زیر به آن اشاره می‌شود.


1- آقای رسول معروفی دارای لیسانس حسابداری می‌باشد. ایشان قبل از تکیه بر مسند بالاترین دستگاه اجرایی شهری، معاون اداری مالی شهرداری بوده است. هر چند هر چند وقت یک بار به واسطه سریال تکراری انتخاب شهردار و برکنار کردنش از سوی شورای شهر، چهار بار طعم سرپرستی این نهاد را تجربه کرده است.
با کمال احترام نسبت به آقای معروفی، سوال اینجاست که آیا شورای شهر در روزگاری که ده‌ها گزینه بهتر که دارای تحصیلات مرتبط با اداره  شهرداری بودند چرا یک حسابدار را به عنوان شهردار انتخاب کردند؟

2- چرا شورای شهر هر بار که به واسطه تخلف و اخراج تعدادی از اعضایش، دچار تغییر و دگردیسی می‌شود، در اولین جلساتی که با اعضای جدید تشکیل می‌دهند زمینه تغییر شهردار یا زمینه فشار برای استعفای زوری آن را فراهم می‌کنند؟

3- چه الزامی به استخدام دوباره شهرداران امتحان پس داده و نمره نگرفته قبلی در شورای شهر وجود دارد که اعضای شورا بی‌درنگ "رشید میرحسامی" را که قبلا بر این مسند تکیه داده بود را از شهر سمینه بوکان فراخوانده و وی را به عنوان شهردار جدید معرفی می‌کنند؟

4- با توجه به اینکه در فصل اجرای طرح‌های عمرانی در شهرداری هستیم استعفای آقای معروفی به چه دلیل بود؟ و به راستی اگر آقای میر حسامی شهردار خوبی بود چرا تاکنون به حیات خود در شهرداری بوکان ادامه ندادند یا نگذاشتند به کارش ادامه دهد؟

5- آقای معروفی که انتخاب شده همین شورای شهر (البته با کمی تغییر!!) بودند چه اختلاف نظری با اعضای شورای شهر داشت که در متن استعفای خود به آن اشاره کرده است؟
چرا اعضای شورای شهر و شهرداری که دارای رسانه‌های مرتبط با دستگاه اجرایی خود هستند در آن برای روشن شدن اذهان عمومی ولی نعمتان خود خبر و تحلیلی که مردم را قانع کند، منتشر نمی‌کنند؟
چرا مردم که همان ولی نعمتان همین مسئولانی هستند که امروز بازیچه بازی‌هایشان شده‌اند، نباید از پشت پرده حکایت این آمد و شدها خبردار شوند؟

6- آیا خبر رسانی در زمینه یک استعفا هم برای شهرداری و هم نهاد شورا آنقدر وهم انگیز است که عطایش را به لقایش ببخشند تا زمینه ساز شایعاتی از این دست شوند که یکی از مخاطبان «جێژوان» پـــاتــوق بــچـه‌هـای بـــوکــان در کامنتی می‌نویسد: "چرا در این فصل عمرانی به فشار ایشان (دکتر عثمانی) برای تغییر شهردار معروفی سکوت اختیار کرده‌اید؟ شهردار تازه را برای به خدمت گرفتن امکانات شهرداری برای انتخابات مجلس می خواهد. شهرداری که با عوارض مردم فقیر بودجه جذب می کند. من موافق معروفی نیستم، اما مخالف استفاده از امکانات شهرداری هستم برای انتخابات!  وآیا دراین فصل عمرانی عوض کردن شهردار معقولانه است؟"

7- آیا می‌توان برای دکتر عثمانی که حکایت بیانیه معروف رییس قبلی شورا (خانم فیضه) در مخالفت با ایشان هنوز در اذهان مردم مانده است، نقشی در این استعفا که مجریش شورای شهر بوده، متصور شد؟
 این مجموعه سوال و ده‌ها سوال از این دست هر لحظه به ذهن جستجوگر مردم عادی خطور می‌کند و چون هیچ جوابی از مسئولان و مرتبطین با این رویدادها منتشر نمی‌شود، مردم بی‌درنگ اعضای شورا و شهرداری را متهم به حیف و میل بیت‌المال و بالا کشیدن آن می‌کنند.
اظهر من الشمس است تا زمانی
که مسئولین جوابگوی مردم نباشند این اتهام‌ها بر نام آنها سنگینی می‌کند. 

http://buokanpatogh.mihanblog.com/

اصل خبر

اختصاصی «جێژوان» پـــاتــوق بــچـه‌هـای بـــوکــان: شهردار بوکان استعفا داد. این متن خبری بود که سه‌شنبه 17 خرداد 1390 روی خروجی خبرگزاری ایرنا قرار گرفت. متن اصلی خبر به شرح زیر بود:

داغ کن - کلوب دات کام